Numere naturale     Metoda reducerii la unitate

Vreau abonament pentru a avea acces la toate filmele. Selecție de lecții video

Numere naturale

Metoda reducerii la unitate

1. Dacă 5 kilograme de mere costă 15 lei, cât va costa o ladă de 20 de kilograme de mere?

Picture 6

Rezolvare

Aflăm cât costă 1kg de mere, reducem la unitate, unitatea fiind 1 kg. 15 : 5 = 3 lei (1kg de mere)
20 · 3 = 60 lei

2 . Ecaterinca vrea să împartă câte 4 bomboane colegilor cu ocazia zilei ei de naștere. Știind că o cutie de 6 bomboane costă 12 lei, să se afle cât costă bomboanele pentru 30 de colegi.

Picture 4

Rezolvare

Reducem la unitate aflând cât costă o bomboană. 12 : 6 = 2 lei (bomboana)
30 · 4 · 2 = 120 · 2 = 240 lei

3. Dacă o mașină parcurge 10 km în 5 minute, câți kilometri va parcurge în 2 ore?

Picture 7

Rezolvare

10 : 5 = 2 (km într-un minut)
În două ore sunt 2 · 60 adică 120 minute.
2 · 120 = 240 km

Picture 5

Despre noi

Realizăm lecții de matematică
interesante și captivante care pot
fi folosite atât la clasă cât și acasă.

Un proiect susținut de mindfactory.ro
Cursuri extraordinare pentru copii.

Referințe și documentare

Contact

bd. Ion Mihalache 327
Sector 1, București
Tel.: 0723302859
contact@mquest.ro

powered by mindfactory.ro