Numere naturale Metoda reducerii la unitate
Selecție de lecții videoNumere naturale
1. Dacă 5 kilograme de mere costă 15 lei, cât va costa o ladă de 20 de kilograme de mere?
Aflăm cât costă 1kg de mere, reducem la unitate, unitatea fiind 1 kg. 15 : 5 = 3 lei (1kg de mere)
20 · 3 = 60 lei
2 . Ecaterinca vrea să împartă câte 4 bomboane colegilor cu ocazia zilei ei de naștere. Știind că o cutie de 6 bomboane costă 12 lei, să se afle cât costă bomboanele pentru 30 de colegi.
Reducem la unitate aflând cât costă o bomboană. 12 : 6 = 2 lei (bomboana)
30 · 4 · 2 = 120 · 2 = 240 lei
3. Dacă o mașină parcurge 10 km în 5 minute, câți kilometri va parcurge în 2 ore?
10 : 5 = 2 (km într-un minut)
În două ore sunt 2 · 60 adică 120 minute.
2 · 120 = 240 km