Rapoarte și proporții     Regula de trei simplă

Vreau abonament pentru a avea acces la toate filmele. Selecție de lecții video

Rapoarte și proporții

Regula de trei simplă

1. 6 kilograme de mere costă 15 lei. Câți lei vor costa 10 kg?

Rezolvare

6 kg mere.................15 lei
10 kg mere.................x lei
Mărimile sunt direct proportionale.
x = \(\frac{10 · 15}{6}\) = \(\frac{5 · 15}{3}\) = \(\frac{5 · 5}{1}\) = 25 lei

2 . Dacă o mașină parcurge 270 km în 4 ore, câți km va parcurge în 12 ore?

Rezolvare

270 km...............4 ore
x km...................12 ore
Mărimile sunt direct proportionale.
\(\frac{270}{x}\) = \(\frac{4}{12}\) x = \(\frac{270 · 12}{4}\) = \(\frac{270 · 3}{1}\) = 810 km

3. 4 robinete umplu un rezervor în 12 ore. În câte ore vor umple același rezervor 20 de robinete?

Rezolvare

4 robinete............12 ore
20 robinete...............x ore
Mărimile sunt invers proporționale.
De 5 ori mai multe robinete, vor umple rezervorul de 5 ori mai repede.
x = \(\frac{12}{5}\) ore

Picture 5

Despre noi

Realizăm lecții de matematică
interesante și captivante care pot
fi folosite atât la clasă cât și acasă.

Un proiect susținut de mindfactory.ro
Cursuri extraordinare pentru copii.

Referințe și documentare

Contact

bd. Ion Mihalache 327
Sector 1, București
Tel.: 0723302859
contact@mquest.ro

powered by mindfactory.ro